Dodana: 1 luty 2007 09:02

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:02

Nagroda dla prof. Anny Świderkówny

1 grudnia w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego Pani prof. dr hab. Annie Świderkównie, autorce m.in. “Rozmów o Biblii”.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku zostanie wręczona po raz dwunasty. Jest przyznawana osobom, które propagują wartości chrześcijańskie. Prof. Świderkównę uhonorowano za przybliżanie Biblii najszerszym kręgom odbiorców.

                

Dotychczasowi laureaci: ks. Jan Twardowski (1995), prof. dr hab. Irena Sławińska (1996), ks. bp Józef Zwitkowski (1997), Ernest Bryll (1998), ks. prof. dr hab. Janusz Frankowski (1999), Waldemar Smaszcz (2000), Stanisław Szewczenko (2001), Marek Skwarnicki (2002), Jan Leończuk (2003), ks. prof. dr hab. Jan Sochoń (2004), prof. dr hab. Teresa Kostkiewiczowa (2005).

Kapituła XII edycji Nagrody: przewodniczący abp prof. dr hab. Edward Ozorowski, Waldemar Smaszcz, Jan Leończuk, Edward Wróbel, Bogusława Wencław.

W programie wieczoru m.in. Słowo abp Edwarda Ozorowskiego; Z pokorą wobec wielkości Laureatki... - Jan Leończuk; Anna Świderkówna i ks. Jan Twardowski – spotkanie w Słowie Biblijnym – Waldemar Smaszcz; wystąpienie laureatki. W części artystycznej koncert pieśni w wykonaniu Chóru Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku pod dyrekcją Anny Olszewskiej.


fot. http://pl.wikipedia.org

Prof. Anna Świderkówna urodziła się w 1925 roku w Warszawie. Jest wybitnym znawcą tematyki biblijnej, historykiem literatury, tłumaczką, papirologiem. Jest autorką wielu książek popularyzujących i przybliżających Biblię, m.in. "Nie tylko o Biblii", cykli "Prawie wszystko o Biblii", "Rozmowy o Biblii". Absolwentka filologii klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego (1949), stypendystka rządu francuskiego (Instytut Papirologii na Sorbonie) w 1957 r. Prace nad wydaniem papirusów aleksandryjskich w Egipcie (1959), kierownik Katedry Papirologi UW. W 1969 r. została profesorem nadzwyczajnym, a w 1986 - zwyczajnym. Wielokrotnie reprezentowała naukę polską na międzynarodowych kongresach papirologicznych. W 1997 przeszła na emeryturę. Prowadzi jednak ogólnouniwersytecki wykład o Biblii. W jej dorobku znajdują się liczne przekłady z łaciny, greki, z języka francuskiego. Jest autorką wielu książek dotyczących historii Grecji epoki hellenistycznej, papirologii oraz Biblii. Jest też redaktorem Słownika pisarzy antycznych (1982,1990). Mówi o sobie, że pochodzi z Jerozolimy ze świata pogańskiego. (info. Onet)

- Pani prof. Świderkówna to najwybitniejszy autorytet w swojej dziedzinie, która przede wszystkim dzięki “Rozmowom o Biblii”, prowadzonym i wydawanym przez wiele lat, przybliżyła Księgę nad Księgami szerszej publiczności czytającej. Od 1961 roku rozmowy o Biblii prowadziła z ks. Janem Twardowskim, nota bene pierwszym laureatem nagrody im. Franciszka Karpińskiego. Ksiądz twierdził, że dzięki Pani Profesor zobaczył wiele spraw na nowo, ponieważ prof. Świderkówna do Biblii “przyszła” od strony świata antycznego, a nie od teologii (jest bowiem wybitnym papirologiem). Biblia to przecież element kultury starożytnej. Stąd jej podejście do Biblii było kulturowo niezwykle bogate. Spotykali się często, nawet raz w tygodniu. Ks. Twardowski mówił, że te rozmowy bardzo wiele mu dały. Czytali fragmenty Biblii i rozpatrywali je ze swoich punktów widzenia. Ksiądz mówił nawet, że czuje się uczniem prof. Świderkówny. Jeden z wierszy “Sprawiedliwość” poświęcił właśnie Pani Profesor. Myślę, że powstał on właśnie w wyniku jednej z ich wspólnych rozmów. Tą intelektualną więź ukazała także Pani Profesor, m.in. w filmie Hanny Terleckiej “Ksiądz, który pisał wiersze”, wypowiada się o ks. Twardowskim. A teraz ukazała się szczególna publikacja – wybór wierszy “Ksiądz Jan Twardowski. Wiersze o Biblii”, którego wyboru dokonała i wstęp napisała właśnie prof. Anna Świderkówna. To szczególny wyraz szacunku.
Zbliża się pierwsza rocznica śmierci księdza Twardowskiego, którego cała twórczość wyrastała właśnie z Biblii. I przez to nagroda dla Pani Profesor ma według mnie podwójny wymiar. Z jednej strony prof. Świderkówna największy autorytet, otrzymuje nagrodę za ogromny wkład, jaki włożyła w lepsze poznanie przez szerokie grono odbiorców Biblii, a z drugiej nagroda ta jest doskonałą okazją do wspomnienia twórczości pierwszego laureata tejże nagrody - ks. Jana Twardowskiego i ich wspólnego odkrywania Księgi Nad Księgami. – powiedział Waldemar Smaszcz, krytyk literacki, znawca twórczości ks. Twardowskiego i członek kapituły.

Przewodniczący kapituły nagrody, metropolita białostocki abp Edward Ozorowski powiedział podczas piątkowej uroczystości, że zawsze z podziwem odbierał wiedzę prof. Świderkówny. Podkreślił, że „łączy ona ogromną wiedzę z prostotą wypowiedzi".

Edward Wróbel, przewodniczący podlaskiego oddziału stowarzyszenia Civitas Christiana, przypomniał, że w tym roku przypada 265. rocznica urodzin patrona nagrody, poety Franciszka Karpińskiego. Jest on najbardziej znany jako autor tekstu pieśni religijnej „Kiedy ranne wstają zorze" oraz kolędy „Bóg się rodzi".

Wróbel przypomniał, że w tym roku mija 410. rocznica przetłumaczenia Biblii na język polski przez ks. Jakuba Wujka, a właśnie to tłumaczenie najbardziej przybliżyło Polakom treść Starego i Nowego Testamentu.

Dziękował prof. Świderkównie za „krzewienie wiedzy antycznej", zwłaszcza w środowiskach akademickich. Pani profesor - mimo że od lat jest na emeryturze - nadal prowadzi wykłady na Uniwersytecie Warszawskim.

Informacje własne, PAP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook